Szpital w Bełchatowie otworzy w kwietniu nową pracownię elektromiografii
W nowoczesnej pracowni elektromiografii (EMG), która zacznie działać od 1 kwietnia, przyjmowani będą pacjenci oddziału neurologicznego i neurochirurgicznego i ambulatorium bełchatowskiego szpitala. Specjaliści będą wykonywać w nich badania polegające na ocenie funkcji mięśni i nerwów.
Obecnie pacjenci szpitala mają wykonywane badania EMG przez podmiot zewnętrzny. W 2024 r. placówka zleciła prawie 600 takich badań.
"Szpital zatrudnia specjalistę neurologa, który uzyskał uprawnienia do wykonywania i oceny badań EMG, a więc w pełni uzasadnione było utworzenie pracowni EMG. Umożliwi to szybszą diagnostykę i postawienie rozpoznania" – podkreśliła dyrektorka bełchatowskiego szpitala Dagmara Bednarek.
Do nowej pracowni będą kierowani m.in. chorzy po udarach lub urazach oraz pacjenci z chorobami układu nerwowo-mięśniowego wymagającymi precyzyjnej diagnostyki niezbędnej dla wdrożenia właściwego leczenia. Badania EMG zalecane są też osobom z bólami mięśni lub zmianami w ich funkcjonowaniu. Pomoc uzyskają pacjenci z objawami neuropatii obwodowych, jak drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni, a także osoby z trudnościami w koordynacji ruchowej lub problemami z równowagą.
Neurolog z bełchatowskiego szpitala Paweł Walkowiak zaznaczył, że neuropatie obwodowe to częste problemy neurologiczne, które wpływają na komfort życia pacjenta i potrafią przyczynić się do pogorszenia codziennego funkcjonowania chorego. Jego zdaniem ich rozliczne przyczyny sprawiają, że ostateczne postawienie diagnozy bywa procesem długotrwałym i trudnym.
"Z pomocą przychodzą badania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Składają się one z części elektroneurograficznej, która dotyczy nerwów obwodowych oraz części elektromiograficznej skupiającej się na badaniu czynności samych mięśni. Wraz z ultrasonografią nerwowo-mięśniową stanowią pełne źródło wiedzy na temat funkcjonowania obwodowo-nerwowego" – wyjaśnił specjalista z Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym szpitala w Bełchatowie.
Zarząd województwa łódzkiego, któremu podlega szpital w Bełchatowie, przekazał tej placówce w 2024 r. ponad 3 mln zł dofinansowania, a na ten rok planuje blisko 2 mln zł wsparcia. (PAP)
agm/ joz/
