5 październik 2021

Kraków Airport wyposażony w biometryczne bramki do automatycznej odprawy

fot. PAP
Lotnisko Kraków Airport zostało wyposażone w biometryczne bramki ABC do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących z/do Strefy non-Schengen. Ma to usprawnić obsługę podróżnych, podnieść poziom bezpieczeństwa i ułatwić pracę służbom lotniskowym.
REKLAMA

Jak poinformował we wtorek wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zakup 10 urządzeń kosztujących ponad 5,6 mln zł został sfinansowany ze środków pochodzących z resortu spraw wewnętrznych i administracji. Bramki zostały przekazane w użyczenie placówce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonującej na krakowskim lotnisku.

Zakup został zrealizowany w ramach środków przeznaczonych na utrzymanie przejść granicznych. W efekcie placówka SG otrzymała biometryczne bramki ABC (ang. Automated Border Control), które będą wykorzystywane do automatycznej odprawy osób podróżujących z/do Strefy non-Schengen. Po pięć zostało umieszczonych na przylotach i odlotach. Dzięki takim urządzeniom podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.

W trakcie odprawy dane z biometrycznego dokumentu pasażera porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.

Wojewoda przypomniał podczas uroczystości na lotnisku, że jest to kolejne doposażenie obiektu w sprzęt podnoszący jakość i bezpieczeństwo jego funkcjonowania, po przekazaniu Straży Granicznej miesiąc temu ambulansu pirotechnicznego wyposażonego w specjalistyczny sprzęt.

„Jako przedstawiciele polskiego rządu dokładamy kolejną cegiełkę do tego, aby lotnisko w Krakowie mogło być jeszcze bardziej funkcjonalne i jeszcze bardziej bezpieczne” - mówił Kmita. Podkreślił, że dzięki nowym urządzeniom znacznie zwiększy się przepustowość w przylotach i odlotach oraz zostanie ograniczony bezpośredni kontakt funkcjonariuszy SG z podróżującymi – będą oni nadzorować pracę bramek.

Płk Renata Obrzut, zastępca Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, odpowiedzialna za sprawy graniczne wskazała, że zainaugurowana we wtorek automatyczna kontrola graniczna na krakowskim lotnisku usprawni proces odprawy pasażerskiej, poprawi jej bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko błędów.

„Automatyczna odprawa graniczna w porcie lotniczym Kraków Balice staje się dzisiaj faktem. Dzięki temu port będzie jeszcze sprawniej obsługiwał pasażerów, a straż graniczna będzie miała łatwiejszą służbę” - oceniła.

Prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wskazał, że inwestycja pozwoli na zwiększenie jakości obsługi podróżnych i wzmocni ich bezpieczeństwo, a także poprawi bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej i pracowników lotniska. „Ten cyfrowy pasażer to jest dla nas wyzwanie na przyszłość” - zaznaczył.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym 2020 r. obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc – we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków, w tym 10 nowych, do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Bełchatowie

kiedy
2022-02-05 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Giganty...
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-05 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury Giganty...
wstęp biletowany