Nie wzywaj pomocy służb ratunkowych tam gdzie nie jest ona potrzebna
Niestety wciąż zdarzają się zgłoszenia, że bełchatowscy stróże prawa wyjeżdżają na bezpodstawne wezwania, które wydłużają czas reakcji policjantów w sytuacjach, gdzie faktycznie potrzebna jest pomoc. Taka sytuacja ostatnio zaistniała 5 czerwca 2023 roku, po godzinie 18.00, w Parku Olszewskich w Bełchatowie. Oficer dyżurny bełchatowskiej policji na miejsce zdarzenia zadysponował dzielnicowych, którzy pełniąc służbę obchodową byli najbliżej miejsca, gdzie wzywana byla pomoc. Zgłoszenie dotyczyło dwóch mężczyzn, którzy jak wynikalo z informacji mieli znajdować się w stanie zagrażającym ich życiu i zdrowiu. Policjanci wiedząc, że w takiej sytuacji liczy się każda sekunda natychmiast znaleźli się na miejscu zdarzenia. Szybko okazało się jednak, że to był tylko głupi żart. Na miejscu mundurowi zastali dwóch pijanych mężczyzn. Bełchatowianin w wieku 23 lat pijąc alkohol stwierdził, że „zamówił karetkę, a nie policję”. W rozmowie z policjantami był agresywny, wulgarny, nie stosował się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. Wokół mężczyzny porozrzucane były śmieci, twierdził, „że daje pracę innym”. Mężczyźnie temu towarzyszył 27-latek, który spał na ławce. Na miejsce interwencji przyjechał również zespół ratownictwa medycznego wezwany przez 23-latka, który fałszywą informacją spowodował niepotrzebną reakcję służb. Finalnie wobec nieodpowiedzialnego 23-latka został skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Musi teraz liczyć się z odpowiedzialnością za popełnione wykroczenia dotyczące: wywołania niepotrzebnej czynności służb ratunkowych, niestosowania się do wydawanych przez funkcjonariuszy poleceń, za śmiecanie miejsc publicznych, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym oraz za używanie słów nieprzyzwoitych.
Ostrzegamy:
- Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie osoby niosące pomoc nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.
- Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji i innych służb. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
- Warto pamiętać! Zgodnie z kodeksem wykroczeń, osoby, które w sposób nieodpowiedzialny wzywają Policję popełniają wykroczenie zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
- Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
nadkom. Iwona Kaszewska